Serologia

Badanie serologiczne wykrywa obecność we krwi przeciwciał, czyli związków charakterystycznych dla reakcji odpornościowej ogranizmu na zakażenie bakterią, wirusem czy pierwotniakiem. Polega ono na pobraniu krwi, w której metodami laboratoryjnymi oznacza się obecność wspomnianych przeciwciał. Dzięki temu można stwierdzić, co jest przeczyną zakażenia, określić stopień rozwoju choroby i dobrać odpowiednie leczenie.
Za pomocą badania serologicznego nie da się niestety zdiagnozować bardzo świeżego zakażenia. Zainfekowany organizm potrzebuje czasu, by wytworzyć oznaczalną ilość przeciwciał - tuż po zakażeniu może ich być jeszcze za mało, by badanie dało pozytywny wynik (zwykle odpowienia ilość przeciwciał pojawia się kilkanaście- kilkadziesiąt godzin od chwili zakażenia).
W ustalaniu czasu, jaki minął od zakażenia, może być pomocne określenie obecności przeciwciał IgM i IgG. Przeciwciała IgM są wytwarzane jako pierwsza, niemal natychmiastowa odpowiedź na zakażenie. Organizm produkuje je przez krótki czas, potem zaśprzeciwciała IgM znikają. Przeciwciała IgG są produkowane później i zapewniają długotrwałą ochronę. Poziom przeciwciał IgG utrzymuje się w organizmie jeszcze długo po ustąpieniu zakażenia, czyli wyzdrowieniu.