top of page

Jak rozumieć wyniki badań lekarskich?

W przychodni często dostajemy wydruki z wynikami badań, które są pełne niezrozumiałych cyferek i znaczków. Ta strona pomoże ci zorientować się, co one oznaczają.

W prosty i przystępny sposób wyjaśni, co kryje się pod takimi pojęciami, jak:

bilirubina, żelazo, hemoglobina glikowana, transaminaza czy krzywa cukrowa.

Pamiętaj jedna, że ta strona nie może zastąpić wizyty u lekarza. Zinterpretować wyniki badań może wyłącznie doświadczony diagnosta!

Pamiętać trzeba również, że odbiegający od normy wynik badania nie zawsze świadczy o chorobie. Gdy doświadczony diagnosta zobaczy w naszych badaniach coś niepokojącego, najpierw skieruje nas na kolejne analizy, a dopiero później rozpozna chorobę i zaleci właściwe leczenie. Nikt nie postawi diagnozy na podstawie jednego, nawet najbardziej nieprawidłowego wyniku. Jeśli tak się stanie, radzę: zmień lekarza! Bo większość chorób charakteryzuje się nie jednym objawem, ale całym ich zespołem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Niektórzy lekarze określają badania laboratoryjne jako dodatkowe. W gruncie rzeczy trudno o nazwę ... mniej trafioną. Przecież nikogo nie trzeba przekonywać do prawdziwości stwierdzenia "lepiej zapobiegać niż leczyć". A jeśli wziąć pod uwagę przydatność analiz laboratoryjnych w profilaktyce medycznej, należałoby je określić jako najważniejsze, podstawowe lub mówiące wszystko o stanie zdrowia. Analiza krwi, moczu, kału, poziomu hormonów - tego rodzaju badania pozwalają wyciągnąć wnioski dotyczące kondycji wszystkich części organizmu. Dobry i doświadczony lekarz już na podstawie samej morfologii krwi morze szybko zdiagnozować nawet bardzo poważne schorzenia. Tymczasem do dyspozycji ma jeszcze analizy moczu, kału i wiele innych. Od z górą setki lat nieocenione dla diagnostyki medycznej jest badanie

odczynu Biernackiego (OB), czyli obserwacja prędkości opadania krwinek czerwonych. To proste badanie od lat wykonuje się dokładnie tak samo i od lat nie znaleziono lepszej metody wykrywania całego mnóstwa jednostek chorobowych.

Ogromna większość badań laboratoryjnych ma jeszcze tę zaletę, że jest absolutnie bezpieczna i niemal bezbolesna dla pacjenta.

W najgorszym wypadku trzeba pobrać kilka mililitrów krwi, więc wszystko kończy się na najwyżej na deliktnym ukłuciu, a największym powiłkaniem może być siniak po źle wykonanym zabiegu.

Warto więc ponieść takie ryzyko, by dowiedzieć się o ewentualnej chorobie jeszcze zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Taka informacja może być na wagę zdrowia, a nawet życia!

W ogromnej większości przypadków wczesne rozpoznanie równa się niemal pewnemu wyleczeniu - do słuszności tego twierdzenia raczej nikogo nie trzeba dziś przekonywać. Dlatego lekarze doradzają, by wykonywać zestaw podstawowych analiz systematycznie co kilka lat. Powinniśmy to robić nawet bez wyraźnej potrzeby. W miarę upływu lat do kalendarza badań pofilaktycznych powinny być włączane kolejne analizy - zestawienie zalecane dla poszczególnych grup wiekowych znajdziesz na podstronach Kalendarz badań w tej zakładkce.

Bibliografia:

M. Michalska, W. Sroczyński - "Jak interpetować wyniki badań lekarskich"

Encyklopedia internetowa Wikipedia

© 2016 by Sebastian. Created with Wix.com

 Utwór w tle to Georgio Schultz - Blossom

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page