Morfologia krwi obwodowej

Morfologia to nic innego jak oznaczenie poziomu poszczególnych składników krwi. Trudno przecenić wagę tego badania dla diagnostyki i profilaktyki medycznej. Dostarcza ono lekarzowi kompletu dość szczegółowych informacji nie tylko układu krwionośnego, ale niemal o wszystkich narządach organizmu. Dobremu diagnoście czasami już drobne odstepstwa od normy potrafią wskazać drogę do wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, czyli wtedy gdy jest ona najłatwiejsza do wyleczenia. Nic więc dziwnego, że specjaliści doradzają wykonywanie badania morfologicznego krwi obwodowej raz w roku nawet bez wyraźnej przyczyny. Nic bowiem nie pozwala szybciej i skuteczniej ocenić ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Badanie poziomu poszczególnych składników krwi ma jeszcze jedną zaletę: jest banalnie proste do wykonania. Dla pacjenta nie jest może ono najprzyjemniejsze, ale wszystko kończy się jedynie niewielkim ukłuciem, bo do analizy wystarczy pobrać niewielką ilość krwi z któregokolwiek naczynia krwionośnego.
Uwaga! Wyniki inne niż norma zwykle nie oznaczaja choroby, bowiem na zaciemnianie wyników badań wpływa bardzo dużo czynników.
Co zaciemnia wyniki?
Jeśli zauważymy, że na otrzymanym właśnie wydruku z wynkami morfologii krwi obwodowej jakiś czynnik jest niezgodny z normą, nie wpadajmy w panikę. Nie musi to oznaczać choroby i najczęściej nie ma z nią nic wspólnego. Niemożliwe? A jednak to prawda. Przykład pierwszy z brzegu: poziom niektórych białek wzrasta przy białaczkach, ale częściej jest jednym z pierwszych sygnałów ... ciąży.
Ogromny wpływ na wyniki badania krwi ma tryb życia, jaki prowadzimy. Z pewnością będa znacznie odbiegać od normy, gdy naszym poczynaniom towarzyszy np. przedłużający się stres. Wyniki osób pracujacych fizycznieznacznie różnią się od morfologii ludzi całymi dniami ślęczących przed komputerem - u tych pierwszych znacznie ponad normę potrafi wzrosnąć poziom krwinek czerwonych i nie ma to żadnego związku z jakąkolwiek chorobą. Morfologia krwi może odbiegać od normy także u osób przyjmujących niektóre leki, np. doustne środki antykoncepcyjne żwiększają poziom niektórych typów białych krwinek. Niebagatelny wpływ na wyniki badań krwi ma także palenie tytoniu czy spożywanie nadmiernych ilosci alkoholu.
Jak przygotować się do badania?
Pacjent nie musi szczególnie przygotowywać się do tego badania. Nalezy jednak pamiętać, żeby przystapić do niego na czczo - nie można jeść ani pić na co najmniej 6 godzin wcześniej. Ważne jest także, by nie pić alkoholu co najmniej 24 godziny przed pobraniem krwi.